Joomla 3.1 Template by iPage Coupon

Kaip sukurti blog'ą...

Blogas- saviraiškos priemonė ir verslas

 Naršydami internete arba internetinėje spaudoje, turbūt dažnai  esate pastebėję žodį "blogas" arba blog, galbūt netgi esate girdėję žmones kalbančius apie juos.Tai kas gi tas "blogas" ir kodėl jau jis toks blogas?

 "Blogas"– tai sulietuvintas angliškas terminas "Blog", kuris yra originalaus termino "Weblog" trumpinys ir visiškai neturi jokių sąsajų su lietuvišku žodžiu"blogas".Blog lietuvių kalboje verčiamas, kaip tinklaraštis arba internetinis dienoraštis. "Tai Jūsų asmeninė virtuali improvizuota tribūna, ant kurios galite palypėti kiekvieną dieną ir straipsniu, žinute ar tiesiog ilgu rašiniu išdėstyti pasauliui savo nuomone bet kokia tema, pateikti šį turinį savo paties tinklapyje ir laukti, kol pasaulis užsuks pažiūrėti"(Thomas Friedman). Technorati duomenimis, pasaulyje per dieną yra sukuriama per 80.000 blogų, ir kažkur pusė jų nutraukiami po 3 mėnesių, o didžioji dalis po 6 mėnesių, nes nesulaukia lankytojų dėmesio. Kodėl jiems nepavyksta, pakalbėsime tolesnėje straipsnio dalyje.

 Blogas yra labai panašus į internetinę svetainę, tačiau turi savitą struktūrą.Tipinis tinklaraštis sudarytas iš teksto, paveikslėlių ir nuorodų į kitus blogus, puslapius ar kitokią, su tinklaraščio tematika susijusia informacija. Tinklaraščio įrašą sudaro pavadinimas (tinklaraščio arba įrašo); pagrindinė dalis (pagrindinis įrašo turinys); nuoroda - viso straipsnio ar kito tinklaraščio URL adresas; data - įrašo pateikimo data ir laikas. Papildomos dalys - komentarai (pvz., kaip būdas inicijuoti diskusiją; skaitytojai gali palikti komentarų apie įrašo klaidas, išreikšti savo nuomonę apie įrašą ar įrašo temą.

 Blog'ą galima sukurti labai lengvai ir rašyti apie bet ką, kas tik Jums patinka. Bet jeigu norite iš tinklaraščio uždirbti pinigų, reikės įdėti daugiau darbo ir pasirinkti tinkamą kūrimo būdą bei strategiją, apie kuriuos mes pakalbėsime šiame straipsnyje. Beje, internete atlikus apklausą, koks internetinis darbas pelningiausias, daugelis nurodė būtent bloginimą (tinklaraščio vedimą).
 
Nuo ko pradėti?

 Jei nusprendėte rašyti blog'ą, sunkiausia užduotis yra pasirinkti temą, kuria sudomintumėte savo blog'o būsimus lankytojus. Keletas patarimų, kaip pasirinkti, apie ką rašyti:

  • Pasirinkite temą, kuria Jūs aistringai domitės ir galite ta tema daug ką papasakoti kitiems. Jei norite, kad Jūsų blog'as sėkmingai gyvuotų, Jūs turite dažnai atnaujinti  turinį, tai reiškia- nuo kelių kartų per savaitę iki kelių kartų per dieną. Turite būti tikri, kad ta tema, kurią Jūs pasirinkote, galite daug pasakyti ir jaučiatės tvirtai, kitaip Jūsų blog'as greitai išsikvėps ir prarasite lankytojus. Geriausia pasirinkti platesnę temą, taip būsite tikri, kad turėsite medžiagos, apie ką rašyti, ilgam.
  • Pasirinkite temą, kuria Jūs mėgstate diskutuoti su kitais žmonėmis. Norint užtikrinti blogo sėkmę, turi vykti dialogas tarp blogerio, tai yra Jūsų, ir Jūsų auditorijos-skaitytojų. Skaitytojai komentuos Jūsų straipsnius tinklaraštyje arba rašys email'us, norėdami padiskutuoti, turėdami klausimų apie tai, ką  parašėte, o Jūs turite jiems atsakyti ir tinkamai reaguoti. Bėgant laikui Jūsų blogo lankytojų skaičius augs ir tikrai atsiras tokių, kurie prieštaringai vertins Jūsų poziciją, taigi turite mokėti apžvelgti rašomą temą, visais rakursais ir vertinti sveiką diskusiją.  Blogo ateitis ir sėkmė priklausys, niuo to, kokią bendruomenę Jūs sukursite, ir kaip sugebėsite ją išlaikyti.
  • Pasirinkite temą, kurią jums patinka tyrinėti, studijuoti. Vienas unikaliausių blogo aspektų yra šviežio ir naujo turinio pateikimas bei diskusijos įvairiomis temomis. Norėdami užtikrinti savo blogo sėkmę, Jūs turite domėtis, ieškoti naujos informacijos Jūsų blogo tema, ir papildyti jį naujienomis, taip sukurdami blogo turinį įdomų ir reikšmingą skaitytojams.

 Prieš nuspręsdami apie ką rašyti, gali pabandyti išsiaiškinti, kokios temos žmonėms yra įdomiausios ir ieškomiausios paieškos sistemose, pasinaudodami Google adwords įrankiu.

Kaip sukurti blog'ą?

 Norint sukurti blogą Jums nereikia būti programuotoju ar išmanyti HTML kalbą. Internete yra daug blog'o kūrimo paslaugas teikiančių svetainių. Šiame straipsnyje pristatysiu du rinkos lyderius- Blogger ir WordPress.

BloggerBlogger- tai pati geriausia vieta kurti blogą pradedantiesiems. Labai didelis blogger.com privalumas yra tas, kad jis turi lietuvių kalbos palaikymą- visi paaiškinimai, pagalba  ką, kur, ir kaip daryti,  yra parašyti lietuviškai. Tai labai palengvina darbą. Blogger suteikia nemokamą hostingą bei domeną (jūsudomenas.blogspot.com) ir kt. Kitaip sakant, suteikia visas paslaugas, kurios yra reikalingos kuriant blogą, išvaduoja Jus nuo papildomų rūpesčių. Visa tai yra nemokama- susikuriate sąskaitą blogger.com svetainėje, pasitrenkate domeną ir pradedate kurti turinį. Beje, blogger turi sąsajas su google programomis (Gmail, Picasa, Adsence.), leidžia pasirinkti nemokamus  blog'o šablonus (pasirinksite labiausiai patinkantį dizainą), plius dar turi papildomų funkcijų, kurios palengvins  ir suteiks daugiau galimybių, padaryti jūsų blogą patrauklesnį bendruomenei.

WordPress.com- teikia panašias paslaugas kaip ir blogger.com- nemokamas hostingas, domenas  (jusudomenas.wordpress.com) programinė įranga leidžianti kurti turinį, tačiau neturi lietuvių kalbos palaikymo, todėl nemokantiems anglų kalbos ar silpnai ją mokantiems, gali būti truputį sudėtinga.

WordPress.org- yra kitokio tipo blogo kūrimo įrankis.Jums reikia turėti savo domeną (www.jusudomenas.lt), susirasti hostingą, o WordPress.org suteikia programinę blogo kūrimo įrangą, daugybę dizaino šablonų. Vėlgi nėra lietuvių kalbos palaikymo. WordPress.org labiau tinkamas patyrusiems blogeriams.

Kaip uždirbti rašant blogą?

 Uždarbio būdų rašant blogą yra labai daug, ypač jeigu rašote anglakalbei auditorijai. Aš papasakosiu apie uždarbio galimybes rašant lietuvišką blogą.

  • Kontekstinė reklama- tai pats populiariausias uždarbio būdas, turbūt dėl to, kad ją lengviausia patalpinti, orientuoti į blogo temą ir pritraukti tikslinę auditoriją. Google Adsence populiariausias kontekstinės reklamos teikėjas pasaulyje, būtent jį daugiausiai naudoja blogeriai. Lietuvoje Adsence irgi jau yra pasiekiamas, tačiau nelegaliai, nes regissruojantis nėra lietuvių kalbos,  Lietuvos rinkai dar neparuoštas. Nors jau galime pastebėti google reklamas ir lietuviškose svetainėse. Lietuviškuose bloguose galime naudoti Textads kontekstinę reklamą.
  • Vaizdinė reklama- užsakovas moka už konkretų reklaminių skydelių parodymų kiekį. Paprastai kaina skaičiuojama už 1000 skydelio parodymų. Šį modelį renkamasi vidutinio dydžio ir didesnių skydelių rodymui, ypač svarbus yra  ne tik paspaudimas, bet ir prekinio ženklo pastebimumas. Tai labai populiarus reklamos modelis, taikytinas blogui arba tinklapiui, turinčiami labai didelį lankomumą.
  • Affiliate nuorodos- vienas seniausių, ir vis dar  labai populiarus uždarbio būdas. Tarkime Jūs rašote blogą kuria nors specifine tema, taigi jūs tikrai  galite rasti kompanijų, kurios norėtų parduoti savo produktą Jūsų auditorijai. Jūs galite uždirbti neblogus pinigėlius rekomenduodami tų kompanijų produktus arba savo bloge patalpindami nuorodas į jų tinklapius. Jūs gausite komisinius už parduotą prekę ar paslaugą.
 Kuriant blogą reikės padirbėti iš peties, jeigu norite, kad jis Jums uždirbtų. Ir nepamirškite, kad svarbiausia yra įdomus turinys ir  lankytojų srautas, srautas ir dar kartą srautas.